Ženy si mohou zkrátit dobu porodu. Stačí cvičit v těhotenství

Mnoho budoucích matek si cvičením v těhotenství není jistých, lékaři jej však vysloveně doporučují. Pokud je žena zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod, proč by se fyzické aktivitě měla vyhýbat.

Ve skutečnosti z ní plyne několik výhod, jako je například zmírnění bolesti zad, udržení zdravých hodnot krevního tlaku, ale také snížení rizika komplikací během samotného porodu.

I gynekolog a porodník Andrej Havalda v minulosti pro SME potvrdil pozitiva fyzické aktivity v těhotenství: „Je prokázáno a klinická praxe to potvrzuje, že rodičky, které si během těhotenství udržely nebo dokonce zlepšily svou fyzickou kondici, měly méně komplikací v těhotenství a také samotný probíhal rychleji a druhá doba porodní trvala kratší.“

Nejnovější studie madridských vědců rovněž naznačuje, že cvičení v těhotenství může mít vliv na to, jak dlouho budou ženy rodit.

Ženám pomohl aerobik
Autoři studie zkoumali 508 zdravých žen, které náhodně rozdělily do dvou skupin. Všechny z nich byly v osmém až jedenáctém týdnu těhotenství. V kontrolní skupině bylo 253 žen a 255 žen zařadili do skupiny, která měla během těhotenství cvičit.

Aktivita spočívala v nenáročném aerobickém cvičení.
Výzkumníci následně provedli několik speciálních testů, aby analyzovali rozdíly mezi těmito skupinami.

Zaměřili se na podmínky a trvání každé fáze porodu u všech žen, na to, zda se jednalo o vaginální nebo operativní porod, přírůstek na hmotnosti ženy během těhotenství, použití epidurální analgezie, hmotnosti a Apgarovy skóre miminka a další faktory.

Výsledky ukázaly, že ženy ze cvičící skupiny měly ve srovnání s kontrolní skupinou kratší porod ve všech fázích.

Cvičení je třeba individuálně přizpůsobit
Zároveň vědci přišli na to, že rodičky ze skupiny, která se věnovala cvičení, měly i nižší pravděpodobnost využití epidurálu a naopak v kontrolní skupině se ženám rodily děti s vyšší porodní hmotností, tedy takové, které označujeme termínem makrozomie a odkazují na hmotnost více než čtyři kilogramy.

Aktivitu, kterou se žena rozhodne v těhotenství provádět, je však třeba si rozumně vybrat.

Ne každý typ je vhodný pro všechny těhotné ženy, a proto je namístě se o cvičení nejprve poradit se svým lékařem a ujistit se, že těhotenství probíhá bez rizik. Při určitých komplikacích se fyzická námaha totiž nedoporučuje.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram