Za silnou menstruaci může množství kyslíku

Silná menstruace sužuje miliony žen po celém světě. Každý měsíc jim nadměrné krvácení znemožňuje běžné fungování a svůj osobní, pracovní i rodinný život musí přizpůsobovat měsíčnímu cyklu.

Pod silnou menstruací přitom rozumíme takovou, při které dochází ke ztrátám krve více než 80 mililitrů a která trvá více než sedm dní. Podle zprávy britských porodníků a gynekologů z roku 2011 se problém týká 20 až 30 procent žen.

Protein, který hojí rány sliznice
Silné menstruační krvácení může vést k několika závažným komplikacím jako je anémie nebo vznik myomů vyžadujících chirurgický zákrok. Je proto dobrou zprávou, že díky výzkumu realizovaném na Univerzitě v Edinburghu se podařilo najít příčinu tohoto jevu.

Výsledky, které vědci publikovali v časopise Nature Communications, bude možné aplikovat na vývoj léčby silného krvácení.

Během menstruace se děložní sliznice odděluje a zanechává za sebou ránu. Aby nedocházelo k velké ztrátě krve, produkuje tělo protein zvaný HIF-1, který přímo podporuje hojení sliznice.

Děje se tak při snížené hladině kyslíku, odborně zvané hypoxie.

Vědci zjistili, že množství „hojivého“ proteinu HIF-1 je u žen se silnou menstruací výrazně nižší než u žen s normálním až slabým měsíčním krvácením. Jejich cílem tedy bylo zjistit, jaká je souvislost mezi hladinou kyslíku v děloze a produkcí proteinu.

Pokusy ukázaly slibné výsledky
Při pokusech na myších, kterým nasimulovali ženský menstruační cyklus, vědci zjistili, že udržování hyperoxie – zvýšené hladiny kyslíku, vede ke snížené hladině proteinu potřebného pro hojení. Naopak ten vzorek, který podléhal snížené hladině kyslíku, produkoval protein normálně.

Vedoucí studie, doktorka Jackie Maybinová, která je zároveň klinickou lékařkou v oblasti porodnictví a gynekologie Centra pro reprodukční zdraví na Edinburgské univerzitě, vysvětluje na oficiálních stránkách organizace Wellbeing of Women význam tohoto objevu:

„Naše zjištění poprvé odhalilo, že pro hojení výstelky dělohy je zapotřebí protein HIF-1 a snížená hladina kyslíku v děloze.“

Dodává také, že toto zjištění umožňuje příslib pro vývoj nové, nehormonální léčby. Ta je sice účinná, ale u množství žen vyvolává nežádoucí účinky jako jsou hormonální nerovnováha, nárůst hmotnosti či deprese

Tina Weaverová, generální ředitelka Wellbeing of Women, která výzkum podporovala, se vyjádřila následovně:

„Silné menstruační krvácení je jev, který postihuje tisíce žen a dívek, ale velmi často bývá přehlížen. Wellbeing of Women s potěšením podpořila práci, která vedla k průlomovému objevu příčiny tohoto stavu. Nyní se konečně bude moci vyvinout léčba. Tento objev dává naději ženám, které trpělivě a příliš dlouho trpí.“

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram