O kokosovém oleji se dlouhodobě mluví jako o zdravé potravině, kterou lze využít nejen v kuchyni, ale také v rámci péče o zdraví, pleť či vlasy.
Několik prospěšných účinků mu připisuje i věda, v určitých případech se však jedná zejména o marketing a zázračné působení kokosového oleje na jednotlivé části lidského organismu bylo buď vyvráceno nebo na něj neexistuje dostatek relevantních důkazů.
Sporné je i jeho využití při problematické pleti.
Zatímco někteří lidé by odpřísahali, že jim kokosový olej vyléčil akné, jiní naopak tvrdí, že se jim vzhled pleti ještě zhoršil nebo žádnou změnu nezaznamenali.
Akné nezpůsobují jen bakterie
Jelikož o kokosovém oleji vládne povědomí jako o léčivém zázraku na cokoliv, lidé ho začali například využívat i tak, že si jej aplikují přímo na kůži, aby je zbavil nehezkých vyrážek.
Jako produkt, který by měl na tento problém působit, jej však zkoumalo jen malé množství studií.
„V souvislosti s nasycenými mastnými kyselinami v kokosovém oleji se ukázalo, že mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, které působí proti propionibacterium acnesm, tedy bakterii, která způsobuje akné,“ říká newyorská dermatoložka Sejal Shahová pro magazín Women’s Health.
Některé studie poukázaly právě na to, že kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji dokáže proti různým bakteriím bojovat.
Při vzniku akné však nehrají roli pouze bakterie, ale také hormonální stav organismu, dědičný faktor, strava, stres a další.
K jeho vzniku zřejmě nejvíce přispívají ucpané póry a nečistá pokožka, což následně vede k zánětům. Podle dermatologů je však kokosový olej vysoce komedogenní – tedy póry ucpává a to pokožce neprospívá.
Kokosový olej pouze k čištění
Právě ucpané póry aknózní pleť ještě zhoršují, proto nechat na ní působit vrstvu kokosového oleje může být krokem, který nepřinese kýžený výsledek.
Na druhé straně je třeba říci, že tento typ oleje má hydratační kvality a hydratace je při léčbě akné důležitá. Vysušená pokožka se totiž hůře hojí a v kombinaci s akné na ní mohou zůstat drobné jizvičky.
Vyživovaná a hydratovaná pokožka naopak lépe přijímá složky kosmetiky, jako jsou retinoly, alfa a beta hydroxy kyseliny či benzoylperoxid, které proti akné bojují.
Pokožce, na které se vyskytují černé tečky a je náchylná k vyrážce, nepomůže, pokud kokosový olej použijete jako náhradu krému.
„Myslím, že nejlepší způsob, jak jej použít, je ve formě odstraňovače make-upu nebo jako součást čištění,“ říká Sejal Shahová.
Olej se totiž spojí s nečistotami a se složkami, které vytvářejí mazové žlázy, takže při čištění je důkladně odstraní.
Po smytí vodou je zároveň důležité, aby se všechny zbytky oleje odstranily ještě jednou, takže je třeba provést dvoukrokové čištění. Na pokožce tak nebude kokosový olej ve výsledku působit jako ucpávač pórů.