Nepříjemný zápach z úst má různé příčiny, ale dá se vyřešit

Zápach z úst je problém zdravotní i společenský. Člověk, který jím trpí, může mít problémy komunikovat s ostatními a stydět se za tento stav, protože druhým nevoní. Případně si svůj „hendikep“ ani nemusí uvědomovat.

Ve většině případů je halitóza, jak se zápachu z úst mluví odborně, způsobená onemocněním v ústech člověka. Nejčastěji jde o parodontitidu, tedy infekční onemocnění, které zasahuje dásně, kořen, kost i vazy, ke kterým je zub ke kosti připojen.

„Mohou za to sloučeniny síry, které vznikají během bakteriálního rozkladu aminokyselin. Domovem těchto bakterií je povlak na jazyku, zubní plak či zanícený parodontální váček. Proto je halitóza symptomem parodontitidy,“ vysvětluje stomatoložka Valéria Michnová.

Důležitá je hygiena
Podle zubní odbornice je zapáchající dech průvodním jevem některých zánětlivých onemocnění jako je například angína či zánět v vedlejších nosních dutinách. Obvykle je však příčinou problém v dutině ústní nebo trávicí soustavě.

Zápach z úst může souviset i se závažnými onemocněními.
Hnilobný zápach může značit problém s dýchacími cestami, kyselý zápach onemocnění jícnu či žaludku, acetonový zápach se zase objevuje u cukrovky.

Platí, že nejprve je třeba léčit primární onemocnění, které může halitózu zcela odstranit. Jsou-li však spouštěcím faktorem právě bakterie v ústech, je nutno se zabývat ústní dutinou a zuby.

Některé prostředky jako žvýkačky či ústní vody mohou nepříjemný zápach na krátkou dobu překrýt, snižuje jej i zvýšená produkce slin a tedy časté žvýkání. Neodstraní však příčinu a k trvalému zlepšení obvykle nedojde.

Podle Valérie Michnové jde při halitóze o řešitelný problém, důležité je obrátit se na odborníky, kteří by měli odhalit příčinu a nabídnout vhodné řešení. Za úplný základ považuje stomatoložka dentální hygienu.

„Díky ní se totiž odstraní nebezpečný povlak, který je živnou půdou bakterií. Součástí dentální hygieny je také instruktáž pečlivé péče o ústní dutinu v domácím prostředí. V případě parodontitidy nebo zánětu dásní se následně doporučí léčba paradontologem,“ vysvětluje.

Jak si čistit zuby správně
Ještě předtím, než člověk zavítá k dentálnímu hygienikovi nebo zubaři, by měl dbát o dostatečnou hygienu i v domácím prostředí.

Z dlouhodobého hlediska je pro efektivní odstranění zápachu z úst klíčovým konceptem správné čištění zubů a mezizubních prostor.

Důležité je tedy osvojit si správnou techniku ​​čištění, používat kvalitní zubní kartáček a další doplňky jako nitě a mezizubní kartáčky.

Každému zubu je třeba věnovat se zvlášť, postupovat z jedné strany na druhou a nelétat s kartáčkem v ústech. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také rozhraní zubu a dásně. Důležité je také čistit mezizubní prostory, ve kterých se nachází zubní plak. Ten pokud se dlouhodobě hromadí, způsobuje kazivost.

Nápravu v souvislosti s nepříjemným zápachem z úst mohou provést i výplachy dutiny a čištění jazyka například škrabkou.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram