Místa, která musíte poznat na Maltě

Když se řekne dovolená, mnozí si představí zejména vylíhování na pláži pod slunečníky s drinkem v ruce. Pro ty aktivnější je zde však i Malta, která je známá také učením angličtiny, cestováním po ostrovech i skvělou kuchyní.
Díky Aktualitám má každý člověk přístup k ověřeným informacím zdarma. Podpořte nás nyní i vy.
Malta je souostroví ve Středozemním moři, kde člověk najde úžasné možnosti cestování. Oficiálně se zde mluví dvěma jazyky, maltštinou i angličtinou.

Malta nebo Maltská republika je souostrovím, k němuž patří i ostrovy Comino a Gozo. I když ji někdo může z pohledu na mapu charakterizovat jako malý nepodstatný bod, mýlí se. Na Maltě se nachází spousta úžasných míst, která by měl člověk vidět a na vlastní kůži poznat.

Při poznávání Malty nezapomínejte ani na bezpečnost. Předvídat nepředvídatelné lze s cestovním pojištěním od Kooperativy. Domů si tak přinesete jen ty nejlepší zážitky, beze strachu z komplikací. Stačí si vybrat z širokých možností pojistného krytí. S cestovním pojištěním MARCO POLO si umíte balík pojištění sestavit dle své potřeby.

Doprava na Maltu
Na Maltu se létá iz bratislavského letiště a to společností Ryanair. Pravidelné lety provozuje toto letiště ve čtvrtek a v neděli, přičemž zhruba za dvě hodiny letu se ocitnete na mezinárodním letišti Malta Airport. To leží 9 kilometrů od hlavního města.

Přeprava po Maltě
Z letiště se pak umíte přesunout autobusy MHD téměř kamkoli. Expresní linky X1, X2, X3 a X4 spojují letiště s nejžádanějšími dovolenkovými resorty a přilehlými oblastmi. Autobusová zastávka se nachází přímo před terminálem. Jízdenka si koupíte u řidiče nebo v automatu, platí dvě hodiny s libovolným počtem přestupů.

Pokud si k přepravě po Maltě nepůjčíte auto, nastudujte si trasy autobusů. Jedna cesta během dne v letní sezóně stojí 2 eura a vozit se můžete 2 hodiny. Jít se dá všude křížem krážem a poznáte zemi i jinak než jen z apartmánu či z místní pláže. Je to praktické, i když autobusy často zpožďují a někdy na zastávce nezastaví. Když vidíte, že autobus přijíždí, pořádně mívejte, téměř se mu postavte do cesty. Někteří řidiči totiž jinak nezastaví. Také si můžete koupit 12denní kartu za 15 eur. Více info o různých možnostech cestování na Maltě naleznete na webu.

Pokud se na Maltu vypravíte, byť jen na pár dní, je dobré vědět, kam se vydat. Malta má totiž nespočet skvělých, krásných míst, která by byla škoda nevidět.

Do našeho článku jsme vybrali ty, které jsou volně dostupné, přičemž do všech každý den míří autobusy městské hromadné dopravy.

Valletta
Hlavní město ostrova je velmi příjemné. Doporučujeme pohodlnou obuv, jelikož je vše z kamene a kopec nahoře – kopec dole. V žabkách si to objevování člověk až tak neužije. Úzké uličky, malé obchůdky a historie na každém kroku vás uchvátí. Dostat se sem dá autobusem i lodí, takže si každý může vybrat, co mu vyhovuje. Strávit se zde dá i celý den, ale třeba mít mapku, jinak se můžete ztratit a stále se vrátíte tam, kde jste nechtěli.

Mdina
Mdina je úžasné historické město obehnané vysokou zdí. Kdysi byla právě Mdina hlavním městem, ale později tento statut převzala Valletta. K objevení všech zákoutí a romantických uliček vám stačí několik hodin, ale jednoznačně se zde najezte a najděte obchůdek s pastizzi. Je to malé slané pečivo v kuřecí, sýrovou či špenátovou náplní a chutná božsky. Je to typické maltské jídlo a právě tady prý chutná nejlépe. Nám nejvíc chutnali kuřecí pastizzi, z těch jsme si několik odnesli i domů.

Poppey Village
Příběh o Pepkovi námořníkovi zná snad každý. Znáte však jeho komediálně – muzikálovou filmovou verzi z roku 1979? Hlavním hrdinou byl Pepek, kterého hrál Robin Williams. Natáčení právě tohoto filmu se odehrávalo v Poppey Village na Maltě. Dosud je vše úžasně zachováno a pro turisty lákavé. Za 16,50 eura při vstupu získáte nejen vstup, ale také pohlednici, popcorn, vstup do minikina i celodenní vylíhování na přilehlé pláži včetně bezplatného využívání slunečníků a lehátek. Během července a srpna je k dispozici i rozšířený lístek za rovných 20 eur, který zahrnuje i několik dalších atrakcí. Jedním slovem ráj!

Portomasso Business Tower
Nejvyšší stavba Malty se jmenuje Portomasso Business Tower a naleznete ji v lokalitě Paceville. Tento jediný ostrovní mrakodrap otevřeli v roce 2001, měří 97,54 metru a má 23 pater. Najdete zde kancelářské prostory, nákupní centrum a na střeše se nachází noční klub.

Pláže Golden Bay a Ghajn Tuffieha
Jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově, Golden Bay, se nachází na severozápadě ostrova a je mimořádně oblíbená zejména pro písečnou pláž. Jelikož je drtivá většina pláží na ostrově kamenitá, toto je světlá výjimka, která je vždy plná turistů. Golden Bay má širokou pláž i krásné výhledy, ale odpoledne je přímo přeplněná.

Hned vedle ní se nachází pláž Ghajn Tuffieha, která je sice menší, ale neméně oblíbená. K oběma vede stezka směrem z kopce dolů. Právě u ní je manuál, který lidem radí, jak se na pláži chovat a že je třeba si po sobě odnést veškerý odpad včetně toho plastového.

Historické budovy
Malta má spoustu krásných budov, kolem kterých člověk chodí s téměř otevřenými ústy. Historie se na ní podepsala krásnými a velkými písmeny. V minulosti byla ovládána Féničany, Římem i Spojeným královstvím az každého období zde patrno něco. Většina turistů se právem zamiluje do domů s barevnými balkony, kterévšude lákají jako magnet.

Jídlo
Jídlo na Maltě je ovlivněno Středozemím i všemi zeměmi, které na ni kdy ovlivňovaly. Kromě tradičních ryb a salátů zde jako specialitu doporučujeme ochutnat králičí maso pod názvem fenek, rybí polévku aljottu či zmiňované pastizzi. Kde se dalo, ochutnávali jsme také nápoje. Tradiční pivo Cisk je asi v každé restauraci stejně jako místní vína či prosecco. Chcete-li ochutnat i místní likéry, doporučujeme ten z opuncie. Jedná se o plody z kaktusu a likér chutná jemně sladce. Pokud si z Malty chcete něco odnést, určitě doporučujeme koupit sůl, tradiční nugát nebo med.

Umění
Maltská Valletta se stala Evropským hlavním městem kultury 2018, což v ní dokonale cítit. Všude najdete umění, sochy, umělecká díla. Na každém kroku je sice mnoho lidí, ale jsou přátelští a veselí.

Comino: Blue Lagoon
Vydáte-li se objevovat i další části souostroví, jistě najdete v průvodcích doporučení na Blue Lagoon na ostrově Comino. před pandemií tam chodilo plno lidí, bylo málo místa ke koupání, ale teď je to trochu jiné. Místa je více, lidí méně, ale stále dost, pokud člověku vadí byť jen menší davy. Věci je ideální si zamykat do skříněk. Pokud máte chuť přece jen se tam vydat, jděte. Doporučujeme však jít se podívat na druhou stranu, kde je malá klidná kamenitá pláž s málo lidmi, ale s ještě krásnější atmosférou.

Gozo: Cittadella ve městě Victoria
Ostrov Gozo je velký a když si vyberete přepravu autobusem Hop on – hop off, uvidíte drtivou většinu toho, co se vyplatí. Určitě doporučujeme několik hodin na město Victoria, kde se nachází také úžasná a monumentální Cittadella. Navštívit se tam dá také vězení a muzeum. Určitě si na toto místo nechte více času, než jen hodinu. Za tu nestihnete téměř nic.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram