Dovolená v zahraničí: 1 GB v přepočtu i za 16 tisíc eur. A stále extrémně drahá volání

Za pár minutové surfování na webu můžete zaplatit stále spoustu peněz. Drahé jsou také volání a zprávy.

Dovolenková sezóna je v plném proudu a mnozí Slováci budou odpočívat v zahraničí, a to i mimo země Evropské unie. Zaměřili jsme se při nich na ceny volání, SMS a dat u mobilních operátorů, když využíváte slovenskou SIM kartu.

Připomínáme, že vám po příjezdu do zahraničí vždy přijde SMS od operátora, kde vás informuje o tom, kolik stojí minuta odchozího a příchozího hovoru, SMS a 1 MB dat.

V zemích EU platí ceny jako doma a klienti mohou utrácet předplacené jednotky ze svých paušálů či balíčků.

Pokud vás zajímá, jak můžete v roamingu ušetřit, podívejte se na naše tipy:
Jedete na dovolenou do zahraničí? TOP tipy, jak ušetřit v roamingu
V následujícím článku vám přinášíme základní ceny u mobilních operátorů v roamingu.

Připlatíme si ovšem i na Slovensku. Většina operátorů chystá zdražování. Kteří to jsou a co ohlásili jsme shrnuli v podcastu:

Orange: Jedna země v různých zónách
Poměrně komplikovanou nabídku v roamingu má Orange, který má podle webu někdy jednu zemi zařazenou v rozdílných zónách při voláních, SMS a datech.

Kromě toho platí, že v některých případech mohou být ceny u předplacených karet vyšší, než uvádíme v tabulce. Ceny v Orangei:

Zóny podle hlasu, SMS a dat naleznete na stránce Orangeu. Nejjednodušší je, když na stránce operátora uvedete zemi, kde se chystáte – operátor vám rovnou ukáže, kolik stojí jednotlivé služby.

Telekom: Minuta i za 4 eura
Telekom dělí země mimo základní zónu do tří dalších. Hned v Zónu 2 jsou i vybrané dovolenkové země, ale i vzdálené státy.

Prohlédněte si v následující tabulce, kolik stojí hovory, zprávy či data:

Rozdělení zemí do zón v Telekomu:
Oblast 2: Albánie, Aljaška, Americké Panenské ostrovy, Argentina, Austrálie, Ázerbájdžán, Barbados, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Čína, Dominika, Egypt, Ekvádor, Filipíny, Galapágy, Grenada, Guatana Havajské ostrovy, Honduras, Hong Kong, Chile, Indie, Indonésie, Isle of Man, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jersey, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Katar, Kazachstán, Keňa, Kyrgyzská republika, Kolumbie, Kosovo, Kuvajt, Makedonie , Malajsie, Mexiko, Panama, Peru, Portoriko, Rusko, Samoa, San Marino, Saúdská Arábie, Severní Kypr, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Sv. Kryštof, Sv. Vincent a Grenadiny, Švýcarsko, Tádžikistán, Tajvan, Thajsko, Tibet, Turecko, Ukrajina, USA, Velikonoční ostrov
Oblast 3: Afghánistán, Alžírsko, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Arménie, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Belize, Benin, Bermudy, Bolívie, Britské Panenské ostrovy, Brunej, Burkina Faso, Burundi, Butan, Čad, Demokrat Kongo, Dominikánská republika, Džibuty, El Salvador, Eritrea, Etiopie, Faerské ostrovy, Fidži, Francouzská Polynésie, Gabon, Gambie, Ghana, Grónsko, Gruzie, Guinea, Guinea Bissau, Guyana, Nizozemské Antily, Irák, Írán, Jemen, Jordánsko Kajmanské ostrovy, Kambodža, Kamerun, Kapverdy, Kostarika, Kuba, Libanon, Libérie, Libye, Macao, Madagaskar, Malawi, Maledivy, Mali, Maroko, Mauricius, Mauritánie, Myanmar, Moldava, Mongolsko, Montserrat, Mosambik, Nauru, Nepál, Niger, Nigérie, Nikaragua, Nový Zéland, Omán, Pákistán, Palestina, Papua Nová Guinea, Paraguay, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, . Lucie, Sýrie, Tanzanie, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turkmenistán, Turks a Caicos, Uganda, Uruguay, Uzbekistán, Vanuatu, Venezuela, Vietnam, Zambie, Zimbabwe
Oblast 4: Roaming na lodích, roaming v letadlech a satelitní operátoři

4ka: 1 MB za 16 eur
U 4. mobilního operátora jsou také tři další zóny. Absolutně nejdražší je čtvrtá zóna, kde je ale u dat zahrnuto i Tunisko, které je u Slováků velmi oblíbené. 1 MB dat stojí až 16 eur. Za necelý 1 GB dat byste utratili až 16 tisíc eur.

Podívejte se na ceny:
Rozdělení zemí do zón ve 4ce (přesný seznam zemí):
Oblast 2 – Albánie, Andorra, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Makedonie, Moldavsko, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, San Marino), USA a Kanada
Zóna 3 – Severní Amerika (kromě USA a Kanady), Jižní a Střední Amerika, Střední Východ, Asie a Afrika
Zóna 4 – satelitní sítě, speciální síťová čísla, Tunisko a Libanon jsou zahrnuty pouze u datových služeb
O2: SMS a MMS za jednotnou cenu
V Zónu 2 mohou zákazníci operátora telefonovat za cenu 0,5 eura za minutu hovoru. Stejnou cenu zaplatí i za minutu příchozího hovoru. Zajímavostí je, že operátor si ve všech extra zónách ptá za SMS a MMS 0,35 eura.

Mimořádně mnoho si operátor účtuje za volání z letadel, lodí a při využití satelitních sítí:
Rozdělení v O2:
Zóna 2 – Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Faerské ostrovy, Havaj, Moldavsko, Švýcarsko, Turecko, USA, Kanada, Austrálie, Čína, Egypt, Indonésie, Izrael, Keňa, Nový Zéland, Nigérie, Omán, Panama, Filipíny, Rusko, Saúdská Arábie, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srbsko, Tchaj-wan, Thajsko, Grónsko, Katar, Jihoafrická republika, Jižní Korea
Zóna 3 – Bělorusko, Guernsey, Jersey, Kosovo (volání na čísla s mezinárodními předvolbami +386 43 a +386 49), Severní Makedonie, Monako (platí pouze na volání, SMS a MMS do zahraničí, roamingové služby jsou zpoplatněny v Monaku jako v Zóne 1 v případě pokrytí přes francouzské operátory, přes Monaco Telecom je zpoplatnění podle Zóny 3), Ostrov Man a ostatní země světa
Zóna 4 – volání z letadel (OnAir), volání z lodí (MCP) a satelitní sítě

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram