Chaos a problémy na letištích: Na co všechno můžete před dovolenou narazit

Naplánovanou dovolenou vám mohou pokazit už na začátku. Důvodem je nedostatek personálu na letištích.

Nejnovější máte podle Pelikánu až o 56 procent vyšší šanci, že váš let bude zpožděn nebo se na něj vůbec nedostaneme v porovnání s rokem 2019.

„Situace v cestovním ruchu je komplikovaná. Poslední dva roky byl velký úbytek sil. Problémy mají hotely, cestovní kanceláře i letiště. V případě letecké dopravy je tento problém nejvypuklejší. Hotely se s tím dokázaly docela slušně vyrovnat,“ uvedl šéf Slovenské asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur (SACKA) Roman Berkes.

Tyto problémy se více týkají pravidelných linek, než charterových letů.

„Chartové lety jsou ty, které si pronajala cestovní kancelář a jsou předem dohodnuty. Proto zpoždění a rušení až tak neregistrujeme. Problémy mají pravidelné linky. Nemají dostatečnou kapacitu pro obsluhu těchto letů. Ve velké míře musí tyto lety rušit,“ řekl v ranním vysílání Markízy.

„Stále nad námi visí Damoklův meč pandemie. Proto se lidé vracejí do těchto pozic jen pomalu. Situace se určitě zlepší,“ naděje se.

Pro leteckou společnost se více vyplatí let zrušit, než vyplácet kompenzace při zpoždění letů.

Personál je třeba zaškolit
Jak připomněl, chybí personál a to je podle jeho slov největší problém a není jednoduché nahradit jej novými lidmi.

„Letištní personál je třeba doplnit v případě potřeby, protože musí projít kontrolou. Musí mít bezpečnostní prověrky a ty trvají minimálně měsíc. Takže, když nám dnes někdo vypadne, tak na letišti může někdo další pracovat nejdříve za měsíc,“ ozřejmil Berkes.

Před sezónou se nedalo přesně předpokládat, jaký bude letos zájem o cestování. Cestovky neměly například přesnou představu o tom, jaká opatření budou v konkrétní destinaci. Na druhé straně je situace na cestování je příznivá. „Lidé chtějí cestovat a také cestují a tím pádem je to nápor na letecké společnosti,“ poznamenal.

Více pasažérů, než sedadel
Rekreanti také mohou narazit na problém, že zakoupených letenek je více, než je kapacita letadla. Bekes připomíná, že se to dělo před pandemií, ale i teď.

„Je to spojeno s chaosem, který vznikl během zpoždění. Ono se to může stát jak v případě hotelu, tak při letecké dopravě. Jsou k tomu různé důvody. Například letecká společnost musí zareagovat a vyměnit stroj a místo 180-místného stroje má 160-místný. Potom je třeba řešit přebookování. Máme také různé rezervační systémy, přes které se prodávají a může se stát, že prodají více sedadel, než je možné. Toto je problém, který zde máme a známe ho. Zrovna teď ho vnímáme o to víc“

Čím větší letiště, tím více lze podle šéfa SACKA předpokládat, že takové problémy tam vzniknou.

„Pokud jsou menší, těch problémů tam budou mít méně. My jsme ještě docela v pořádku. I na bratislavském letišti hrozí nejhůře v tom, že by pasažéři mohli trošku déle čekat na vydání zavazadla při návratu. Toto jsou problémy spojené s bratislavským letištěm. Situace s rušeními letů jsou zatím pod kontrolou,“ doplnil Berkes.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram