back to top

Japonci mohou cestovat, kam se jim zachce, Afghánci potřebují víza téměř všude. Kdo má nejlepší a nejhorší pasy

Slovensko má desátý nejlepší cestovní pas na světě. Opět byl zveřejněn seznam nejlepších a nejhorších pasů na světě.
V redakci Aktuality.sk jsme od začátku nezávislí a ve veřejném zájmu zpřístupňujeme důležitý zpravodajský obsah pro všechny naše čtenáře zdarma. K tomu, abychom mohli i nadále připravovat kvalitní zpravodajství a neustále se zlepšovat, potřebujeme i vaši podporu. Podpořte nás nyní i vy.
Cestování se v posledních letech stalo pro mnohé životním stylem. A právě pas je neodmyslitelnou součástí základního vybavení každého cestovatele, ale záleží, jaké máte občanství.

Některé země poskytují lepší pasy, díky kterým si jejich držitelé nemusí při cestování do většiny zahraničních zemí vyřizovat víza, as některými pasy se lidé naopak do mnoha cizích států téměř nedostanou.

Úroveň svobody cestování měří již léta společnost Henley & Partners, která zveřejnila žebříček použitelnosti cestovních pasů roku 2022.

Evropa stále dominuje
Na první tři nejvyšší příčky se dostaly pasy asijských zemí. Absolutním vítězem se stal japonský pas, který umožňuje navštívit až 193 zemí bez nutnosti víz. Druhé místo si podělili Singapur a Jižní Korea, které poskytují držitelům jejich pasů vstup bez komplikací do 192 zemí.

Držitelé těchto pasů se však letos při cestování setkají s několika komplikacemi. V mnoha asijských zemích vládnou přísná prevenční opatření proti šíření onemocnění covid-19. A právě proto se jejich cestování výrazně komplikuje. Silné pasy tak v době pandemie mírně oslabují povinnosti v rámci různých registrací během cestování.

Německo a Španělsko skončily společně na třetím místě s bezproblémovým přístupem do 190 zemí a ostatní evropské pasy se umístily rovnou za nimi.

Na čtvrtém místě se umístili Finové, Italové, Lucemburčané, kteří mají výhodné pasy ve 189 zemích.

První pětku uzavírají pasy čtyř států, a to Rakouska, Dánska, Nizozemska a Švédska.

Klub nejhorších
Ostatní evropské země se umístily v první polovině žebříčku. Výjimkou jsou Kosovo a Bělorusko, jejichž držitelé pasu se bez víza nedostanou ani do sousedních zemí.

Nejhorším evropským pasem se stal právě ten kosovský. Skončil na 104. místě ze 112 spolu s bangladéšským a libyjským. Bez víza se s ním jeho držitelé dostanou do 41 zemí.

Kosovo mnoho států včetně Slovenska neuznává a právě proto se jejich pas neumístil na lepším místě v rámci žebříčku.

Bělorusko se nedostalo ani do první poloviny seznamu a skončilo na 71. místě. Držitelé tohoto pasu se bez víza dostanou do 78 zemí.

Ruský pas se dostal na 50. místo, ale pro agresi na Ukrajině jsou držitelé tohoto pasu odseknutí od světa více než kdykoli předtím, protože jednotlivé západní státy mají pro cestování ruských občanů dočasná specifická pravidla.

Nejhorší pas patří Afghánistánu, který svým držitelům umožňuje vstup jen do 27 zemí. Ten se loni prakticky utrhl od vnějšího světa, když Tálibán převzal vládu nad zemí.

Slovensko v top desítce
Letos skončili Slováci na desátém místě. Držitelé našeho pasu mají přístup do 182 zemí, což je většina světa. Od loňského roku se naše statistiky nezměnily. O desáté místo se dělíme spolu s Litvou a sousedním Polskem.

Mezi větší země, ve kterých Slováci víza při cestování stále potřebují, patří Čína, Austrálie, Indie, Japonsko, Rusko, Vietnam, Severní Korea či Jihoafrická Republika.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram