Pětina turistů, která potřebovala v horách pomoc, neměla pojištění do hor. Cena zásahu se přitom může pohybovat iv tisících eur.
Přecenění sil a schopností, podcenění terénu či pozdní odchody na túru. Turisté se v horách stále dopouštějí řady chyb, které je mohou vyjít draze. Důsledkem mohou být nejen zranění a dluh za zásah horských záchranářů, ale také smrt. Jen v loňském roce zemřelo ve slovenských horách 31 lidí.
Lidé přitom mají stále tendenci horský terén podcenit. Horská záchranná služba každý rok zaznamenává kolem 2,5 tisíc zásahů. Výjimkou byl loni poznamenán protipandemickými opatřeními v souvislosti s covidem, když zasáhli jen téměř 700krát.
Navíc pětina turistů, která potřebovala v horách pomoc, neměla pojištění do hor. Znamená to, že si zásahy musely zaplatit sami. Ty přitom nejsou levné.
„Průměrná cena zásahu Horské záchranné služby se pohybuje kolem 400 eur. V případě náročnějšího zásahu nebo, je-li třeba přivolat vrtulník, jsou to už mnohem vyšší částky,“ uvedla Jana Krajčírová z Horské záchranné služby (HZS). Nejčastějším zraněním jsou úrazy končetin následkem pádu nebo uklouznutí. Nejdražší zásah v roce 2021 stál 9500 eur.
Pojištění do hor je však třeba jen v těch končinách, kde působí HZS – ve Vysokých Tatrách, Nízkých Tatrách, Belianských a Západních Tatrách, Slovenském ráji, ve Velké a Malé Fatře, Pieninách, v Bukovských vrších, Kremnických vrších, na Kysucích, v Kysucích. , Středních Beskydech či v Moravsko-slezských Beskydech. V ostatních pohořích stačí standardní zdravotní pojištění. Cena požití do hor se pohybuje již kolem jednoho eura na den, celoroční pojištění seženete i za 10 eur.
Útěk před bouří
Podle Krajčírové patří mezi nejčastější chyby turistů také zanedbání sledování předpovědi počasí a výstrah. Proto některé překvapí bouře, vítr či nízké teploty.
V případě, že se člověk ocitne v bouři během túry ve vrcholových částech pohoří, je třeba se co nejdříve dostat do údolí, kde je menší pravděpodobnost zásahu bleskem. „Pokud se nestihnete dostat do bezpečí av blízkosti se nachází chatka či přístřešek, je dobré se tam schovat. Neměli byste se schovávat pod skály nebo stromy. Třeba sundat všechny kovové předměty.“ Dodává, že není třeba pobývat na místech, kde se nacházejí řetězy, kovové stoupačky, kramle či stožáry.
Mezi vady patří i nedostatečně zajištěný pitný režim či špatně zvolená obuv. Připomíná přitom, že při plánování túry je velmi důležité přihlédnout ke svým schopnostem, kondici a zdravotnímu stavu.
„Do hor neodcházejte sami. Pokud jiná možnost není, vždy je dobré někoho – ať už příbuzné, kamaráda nebo chataře – seznámit o plánované trase, a to i v případě, že ji během túry změníme.“
Časová rezerva
Na túru je třeba odjíždět včas a při plánování trasy myslet na dostatečnou časovou rezervu – abyste se stihli vrátit s dostatečným předstihem před setměním. Ve vaší výbavě by neměl chybět dostatek tekutin, něco k rychlému doplnění energie, jako je čokoláda či energetická tyčinka. Nesmíme zapomínat na léky, které pravidelně berete nebo by vám mohly pomoci s případnými náhlými zdravotními komplikacemi. HZS doporučuje v případě delších túr vzít si s sebou magnesium.
„Samozřejmostí by mělo být jak nepromokavé oblečení, tak teplé oblečení v batohu, protože iv létě se v případě změny počasí může prudce ochladit,“ uvádí Krajčírová. Netřeba podcenit ani obuv, která je klíčová. Nezbytností jsou turistické boty s vibramovou podrážkou.
Ve výbavě byste měli mít také nabitý telefon, světelný zdroj a popřípadě i externí nabíječku.
Aplikace
Horská záchranná služba také doporučuje svoji mobilní aplikaci. „Turisté si s její pomocí umí v případě potřeby přivolat pomoc iz míst se slabým pokrytím signálem mobilního operátora či zaslat GPS souřadnice své polohy,“ uvádí Krajčírová.
Aplikace umí turisty upozornit i na meteorologické výstrahy pro danou oblast – na blížící se bouři, déšť, silný vítr, vysoké teploty či laviny.
Uživatelé si v případě potřeby umí najít, kde se nachází nejbližší záchranná stanice HZS, kde je umístěn nejbližší AED přístroj (automatický externí defibrilátor), horské chaty poblíž a vzdálenosti k nim a mnoho dalších užitečných informací. V případě, že se na horách ocitnete v problémech, číslo HZS je 18 300.
Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.