Horké slunce, osvěžující moře i zapadlé horské vesničky. Ostrov Kypr je top volbou pro aktivního rekreanta

Kypr a jeho Pafos nejen zabaví malých i velkých přehrštích aktivit, ale dostane i milovníky historie, lahodného vína a ještě lahodnějšího jídla.
Díky Aktualitám má každý člověk přístup k ověřeným informacím zdarma. Podpořte nás nyní i vy.
Na ostrov ve Středozemním moři, který leží na křižovatce kultur velmi blízko Turecka či Libanonu, zatím Slováci nevyrážejí v houfech. Stále leží ve stínu oblíbenějších destinací, jakými jsou Turecko a jeho nedaleko Kypru ležící Antalyia nebo řecké ostrovy. Nicméně Kypr je top dovolenkovou destinací.

Ostrov, který si nejčastěji spojujeme se sluncem a mořem, má více než 300 slunečných dní v roce. Pyšní se jedněmi z nejkrásnějších pláží Evropy, ale to neznamená, že se zde dá jen opalovat. Ostrov, i samotné město Pafos, nabídne návštěvníkům úžasné historické památky, ačkoli nebude nejpříjemněji poznávat je pod pálícím sluncem. Uniknout před ním můžete do hor, kde se v zimě dokonce lyžuje.

Z letiště v Bratislavě pohodlně po ostrově
Pokud toužíte po dovolené na ostrově Kypr, nemusíte cestovat dlouho. Do města Pafos se létá přímo z Bratislavy, a to každé úterý a sobotu. Let trvá kolem tří hodin. Cílovou stanicí bude Paphos International Airport. Leží asi jen 14 kilometrů od centra města. Díky tomu se z letiště dostanete pohodlně taxíky, které jsou snad nonstop před příletovou halou. Přímo na letišti si také můžete pronajmout auto. Jím snadno projedete celý ostrov, včetně jeho severní, mezinárodně neuznané části. Pokud vám stačí vidět jih, lze se spolehnout i na autobusy, kterými se docela rychle dostanete do mnoha větších i menších měst ostrova. Po celém ostrově také naleznete ubytování, ať už to bude v dovolenkovém resortu u pláže, rušném centru města nebo v rodinném domku v horách.

Město poseté památkami ze seznamu UNESCO
Pafos je sice o moři a pláži, ale návštěvníkům slibuje mnohem více. V první řadě je v jednom z největších kyperských měst pořádná zábava ve dne i v noci. Sice jsou zde i diskotéky či kluby, ale noční život je klidnější a kulturnější, než má letovisko Ayia Napa. V Pafosu spíše narazíte na hudební i divadelní akce pod širým nebem. Ty se přece jen více hodí ke krásnému historickému městu. Navštívit Paphos je jako cestovat v čase. Můžete si vybrat, jestli se chcete vrátit do doby kamenné, helenistické, římské nebo byzantské.

Na poznání všech památek, ze kterých je mnoho zapsaných na seznamu UNESCO, vám i týden bude málo. Mezi nejkouzelnější a nejvzácnější patří Hrobky králů. Ty tu nikdy na poslední odpočinek neukládali, ale nekropole je tak rozsáhlá, že si jméno zaslouží. Její historie sahá do 3. – 4. století. Využívali ji během helenistického i římského období. Dodnes zde můžete obdivovat krásně zachovalé podzemní hrobky a komory vytesané z pevné skály.

Do římského období, ale i do pravěku a starověku vás zavede archeologický park Kato. Jsou zde různé památky jako zdobené vily Dionýsa, Thésea a Eona, divadlo Forum Romanum či Asklépiův chrám. Jeho největším klenotem jsou nádherně propracované mozaiky. Podobně jako hrobky se zachovaly v pozoruhodném stavu a v zářivých barvách ukazují scény z řecké mytologie. Památkou na různé kultury, které se na ostrově vystřídali, je zase hrad Pafos, původně byzantská pevnost. Lusignané ho vylepšili, Benátčané rozebrali a Osmané obnovili do dnešní podoby. Konávají se při ní akce, například Paphos Aphrodite, světoznámý umělecko-operní festival. Věž je ale atraktivní i bez nich. Z výšky ukáže moře či promenádu, po které se vypravíte do zašitých uliček hledat další, lépe ukryté odkazy z minulosti.

Plujte tam, kde se zrodila Afrodita
Běhání po památkách ve vedrech bývá únavné, proto vás potěší, že se máte kde zchladit, vždyť region Paphos má pobřeží dlouhé desítky kilometrů. V jeho zátokách naleznete desítky pláží. Jsou pískové, štěrkové či betonové, klidné i hlučné. Na mnoha z nich vane Modrá vlajka. Mezi nejoblíbenějšími se často objevuje asi půl kilometrová Coral Bay. Už dávno není přírodní a nedotčená, a právě to sem rekreantů láká. Vyhledávají její nádherný písek a pozvolný vstup do klidného moře. Rovněž vábí vybavením. Naleznete zde vše od lehátek po atrakce pro děti a vodní sporty každého druhy. Pokud budete hladoví, můžete si vybrat ze spousty restaurací a obchodů.

Podobná je i Vrisoudia v srdci Pafosu, která má kromě písku a mělké vody s občas silným proudem i vstup pro handicapované a modrou vlajku. Ve městě jsou i klidnější pláže. Je to písková a méně komerční Laourou a zcela přírodní Lara Bay. Je to oblíbené hnízdiště želv, proto je zde mnoho věcí zakázaných včetně slunečníků, lehátek a procházek po západu slunce. Pokud strpíte nepohodlí, odměnou bude šance zahlédnout želvu. V Pafosu je tedy mnoho rozmanitých pláží. Máte si z čeho vybírat, i kdybyste odtud nevytáhli paty. Vězte ale, že pěkné pláže jsou doménou celého Kypru, zejména jeho severní části, které kraluje Zlatá pláž.

Za suverénně nejkrásnější na jihu se považují pláže v okolí Ayia Napa. Jenže ty jsou v létě tak plné, že pro lidi a lehátka sotva je vidět písek. Opuštěna nebývá ani Petra tou Romií, kde se podle legendy zrodila bohyně Afrodita. Pláž je nádherná zejména z výšky. Kvůli množství lidí, dost chladné vodě a velkým kamenem, které ještě ztěžují přístup do bouřlivé vody, ale není top ke koupání.

Zábava na vodě i ve vodě
Nedílnou součástí nejedné pláže v Pafosu jsou střediska vodních sportů. Na výběr máte z klidnějších i více adrenalinových. Malí i velcí si zde mohou zkusit parasailing, šlapadla, skútry či lyže, paddleboardy, různá gumová plavidla tažená rychločluny. Velmi oblíbené je i objevování podmořského světa s potápěčskou výstrojí, také se šnorchlem.

Ve vodách kolem Pafosu a jiných kyperských měst je několik vraků lodí a rozmanitý podmořský život. Díky ponorkám s proskleným dnem si jej užijí i děti či neplavci. Z přístavu iz pláží vyráží také řada lodních výletů. Zažijete zde plavby na pirátské lodi v noci, při západu slunce, s koupáním, BBQ či tancováním na palubě. Jejich oblíbeným cílem je Modrá laguna, která je součástí kouzelného poloostrova a národního parku Akamas. Je zde malá písčitá pláž a křišťálově čisté, teplé moře, ve kterém to navíc žije, a díky tomu nabídne úžasné šnorchlování. K laguně se dostanete i na čtyřech kolech, ale výhledy z paluby na pobřeží poseté zátokami za to stojí víc.

Kromě toho se cestou přeplavíte vedle mořských jeskyních či mýtických Afroditiných lázních. Ve stínu starého fíkovníku a bujné zeleně se zde ukrývá malá přírodní jeskyně a jezírko, které vytvořila voda stékající po skalní stěně. Podle řecké mytologie se zde bohyně Afrodita koupala a setkala se svým milencem Adonisem. Není jediným pěkným místem na pobřeží. Matka příroda podél něj vytvořila vysoké útesy, ve kterých naleznete několik přírodních skalních jeskyní i malé roztroušené ostrůvky. Ukazuje se zde síla rozbouřeného moře a občas i mořští živočichové. Pokud vás nic z toho nezajímá nebo hledáte ještě více zábavy, vydejte se do některého z aquaparků. Naleznete zde rychlé tobogány, nekonečnou línou řeku, množství bazénů včetně toho s vlnobitím.

Do hor za nejsladším vínem
Slova jako sníh, mistrovství v lyžování, sněžný skútr nebo vlek by vás v souvislosti s Kyprem nenapadla. V létě s tím bude sice problém, ale na ostrově se opravdu lyžuje. Středisko s několika oslími loukami je v pohoří Troodos. Například v březnu si můžete jít dopoledne zalyžovat a odpoledne se vykoupat v moři. V létě nabízejí hory úlevu od spalujícího slunce. Vesničky na úpatí Troodosu jsou od Pafosu vzdáleny sice jen kolem 70 kilometrů, ale veřejná doprava tam jezdí jen na několik přestupů. Raději si tedy pronajměte si auto. Zůstat můžete i více dní, infrastruktura se zde zlepšuje a v tradičních domech najdete malé hotely či restaurace. Ale protože turisté dávají stále přednost plážím, velkou nádivku zde nečekejte, ačkoli je místo skutečně atraktivní.

Hory protkávají turistické trasy, které jsou vhodné pro lidi každé kondice. Dovedou vás k vodopádům či k nejvyšší hoře Mount Olympus a jejím úžasným výhledem, ik vzácným památkám. Patří mezi ně kostely a kláštery z dob Byzantské říše, bohatě zdobené nástěnnými malbami, které zapsaly i do seznamu UNESCO. Příjemným místem k návštěvě jsou i kouzelné vesnice, kde v dlážděných uličkách objevíte lidovou architekturu a umění. Mnoho z nich leží na svazích hor, v objetí borovic či vinic, které jsou na jižní straně všude, kam se podíváte. Historie výroby vína zde totiž sahá až do doby bronzové.

Středomořské podnebí a úrodné svahy pohoří Troodos hroznů přejí. Potokem zde tečou ta nejlepší vína světa unikátních odrůd Mavro (červená) a Xynisteři (bílá). Klenotem je ale jantarové dezertní víno Commandaria. Je velmi sladké, ale je to nejcharakterističtější kyperská značka nejstarší na světě. Ochutnat vína můžete na Krasochoria Lemesou, což je vinná cesta, která spojuje obce a jejich vynikající vinařství. Navštívit byste měli zejména Omodos, vesnici s tradiční architekturou, plnou okouzlujících butiků s ručně vyráběnými řemesly a oděvy.

Kypr chutná čerstvě a po různých zemích
V uličkách vesnic, ale i v Paphosu, najdete restaurace s vynikajícími tradičními jídly. Kyperská kuchyně je podobná řecké, ale stopy v ní zanechaly, podobně jako v kultuře či historii, i jiné národy.

Cítit v ní silný vliv Blízkého východu, zejména Turecka, a také Itálie a Francie. Jejím základem jsou sezónní a čerstvé suroviny. Jídla jsou díky nim jednoduchá, ale velmi chutná. Často se využívá zelenina a bylinky. Ucítíte v pokrmech množství máty či koriandru nebo iu nás běžnější tymián a oregano? Zajímavostí je, že ačkoli zde narazíte i na ryby a jídla z nich, nebude to v takovém množství. Vody kolem ostrova mají totiž ryb méně.

Výborný způsob, jak se ponořit do kyperské kuchyně, je mez. Je to výběr několika menších porcí, které se podávají jako předkrm. Najdete v něm pečivo, ať už je to chléb nebo křupavá pita. Součástí bývají i různé dipy. Oblíbené je iz Řecka známé tzatziki, jehož základem je jogurt, okurka, česnek a máta. Velmi chutná je růžová taramosalata, kombinace jiker z tresky a brambor. V mezi také naleznete na rozličné způsoby připravené maso, mořské plody, zeleninu i sýr. Může to být například halloumi, který se vyrábí spojením kozího a ovčího mléka, a podává se smažený či grilovaný. Co se týče hlavních jídel, často se setkáte s pokrmem koupepí. Je podobná řeckému jídlu Dolmades. Jsou to čerstvé vinné listy, které se plní mletým masem, rýží, cibulí, rajčaty a směsí bylin.

Z řeckých ostrovů jistě znáte i moussaku, takové lilkové lasagne. V jídle se míchá pečená jehněčí s lilkem. Směs polijí tlustou vrstvou bešamelové omáčky a posypou sýrem, který při pečení na vrchu vytvoří křupavou kůrku. Zapomínat bychom neměli ani na maso. Ochutnat se vyplatí stifado, hovězinu s cibulí a zalitou červeným vínem, která se vaří několik hodin a podává s bulgurem a zeleninou v rajčatové omáčce. Na každém rohu se setkáte se souvlaki. Jsou to na špíze napíchané kousky vepřového, hovězího, jehněčího nebo kuřecího masa, které se grilují na dřevěném uhlí. Podává se s bramborami, saláty či tzatziki, ale také v pitě se zeleninou a dresinkem.

Oblíbenou sladkou tečkou za jídlem je baklava, listové těsto plněné oříšky a namočené v sirupu, loukou z vody, cukru a škrobu. Něco jako želé zde má desítky příchutí. Chutný je také Loukoumades. Jsou to smažené kuličky těsta, které se namočí do medu a bohatě obalí v ořeších či sezamu. Ke zdravým dezertům se řadí ovoce. Kypřané ho milují v každé formě. Proto jej najdete nejen čerstvé, ale také sušené, konzervované či různě obalované. Dělají z něj i šťávy, například ta z granátového jablka je velmi osvěžující. K jídlu se hodí místní vína či pivo, které zde také vaří.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram