Veliko Tarnovo: bývalé hlavní město Bulharska rozjelo letní sezónu

Na mapě ho najdete na půli cesty mezi Sofií a Varnou. Veliko Tarnovo – historické, a jedno z nejikoničtějších míst Bulharska, po dvou letech mdlé návštěvnosti znovu vítá návštěvníky. Zpřístupněna jsou muzea, ožila i řemeslná ulička.
V redakci Aktuality.sk jsme od začátku nezávislí a ve veřejném zájmu zpřístupňujeme důležitý zpravodajský obsah pro všechny naše čtenáře zdarma. K tomu, abychom mohli i nadále připravovat kvalitní zpravodajství a neustále se zlepšovat, potřebujeme i vaši podporu. Podpořte nás nyní i vy.
Veliko Tarnovo se nachází ve středu Balkánského pohoří, jen hodinu a čtvrť od rumunských hranic. I když si sem mnozí odskočí ze Sofie (219 km) nebo Varny (222 km) na bleskový jednodenní výlet, doporučuji zůstat zde o den-dva více a pochodit kromě hlavní pevnosti i okolní kláštery, vybrat se některým z eko turistických stezek (z toho jeden je ferrata), nebo si užít východ a západ slunce s výhledy na pevnosti a historické centrum. Ve městě žiji už druhý měsíc, a pořád mám pocit, že jsem viděla jen zlomek toho, co se dá v okolí navštívit.

Bývalé hlavní město
Veliko Tarnovo je přes 5000 let, patří k nejstarším městům Bulharska a stopy jednotlivých historických úseků zde naleznete otisknuté především v bohaté architektuře. Od roku 1185 do 1393 bylo hlavním městem Druhé bulharské říše, což se podepsalo na výstavbě hlavních pevností. Po dobytí Turky však byly stavby do značné míry zruinovány, objekt největší pevnosti Carevec se obnovuje dodnes, přestože v některých částech zrenovované části bijí do očí nevkusným zásahem betonu.

Tarnovo čekalo na osvobození zpod turecké nadvlády až do roku 1878. O rok později zde Národní shromáždění přijalo první bulharskou ústavu. Město je symbol bulharské státnosti, na které si Bulhaři značně zakládají.

Město bylo kdysi nejen důležitou obchodní křižovatkou, ale i vzdělávacím a kulturním centrem. Sídlila zde Tarnovská literární škola, vznikl zde i hlavní umělecký směr malby pojmenovaný po městě Tarnovo, který ovládl výtvarné umění Bulharska ve 13. – 14. století. Dodnes zde funguje fakulta výtvarného umění na Univerzitě Cyrila a Metoděje.

Město rozděleno řekou
Pokud do města přijedete vlakem či autem, přivítají vás strmé rezidenční části starého města s barevnými domky a kaňony, což objímají novou i historickou část města. Ta láká domácí i zahraniční turisty nejvíce.

Veliko Tarnovo nebo jen Tarnovo, jak ho zde familiárně nazývají místní, protože se tak jmenovalo do roku 1965, se rozprostírá na čtyřech kopcích: Carevec, Trapezica, Sveta Gora a Orlův vrch. Pokud byste se na ně podívali z ptačí perspektivy, viděli byste jednotlivé kopce rozdělené klikatou řekou Jantra.

Kam za historií ve Velkém Tarnově
Cárovec na východní straně města nebyl jen obyčejnou pevností, ale i plnohodnotným obydleným komplexem s ekonomickým centrem, chrámem na vrcholu, kde je dnes zpřístupněna i vyhlídková věž. I když se na území dnešní pevnosti našly důkazy o přítomnosti člověka datující 2. tisíciletí před naším letopočtem, na vizuálu dnešní památky se intenzivně začalo pracovat až ve 12. století.

Tip: v letních měsících se na pevnosti koná několikrát do měsíce 40minutová světelně-hudební show, kdy je celý komplex vysvícen pestrými barvami.

Trapezica: další pevnost sídlící na opačném břehu řeky Jantra. Šlo o prvotní sídlo bulharských šlechticů. Dodnes tam nejsou ukončeny archeologické práce. Dobrou zprávou je, že v porovnání s Carevcem je mnohem méně navštěvovaná, takže si užijete návštěvu ruin bez rušivých davů.

Kromě pevností za centrem stojí za to nechat si alespoň dvě hodinky na Staré město. Čekají zde na vás typické domky s kamenným základem a nepravidelnými dřevěnými patry, kdy jsou stavby z jedné strany vyšší než z druhé. Tarnovské domy nemusíte obdivovat jen zdaleka.

Vydejte se z centra po schodech dolů směrem k řece Jantra, na ulici Generál Gurko. Desítky domů z dob Osmanské říše jsou dodnes obydlené, některé aktuálně v rekonstrukci. Do domu Sarafkina (Sarafkinata Kashta Museum, ul. Generál Gurkov 88) vás dokonce pustí dovnitř. Tam na vás čeká osmiúhelníková vstupní hala a další detaily interiéru, včetně dobových fotografií.

Hlavní ulice centra směrem na západ zřejmě nenadchne. Je plná butiků s oblečením, suvenýry a restauracemi, kde jsou ale po pravé straně ze skleněných mini teras nádherné výhledy na řeku Jantru, pomník dynastie Asenevců a staré město.

Pitné fontány v centru městaZdroj: Ivana Grešlíková
Kam s dětmi ve Velkém Tarnově

Přírodní park Sveta Gora v létě přes husté porosty z centra města ani nevidět. Po schodech za centrem se však dostanete na dětské hřiště, kde se nachází i malá kavárna, jediné outdoorové fitness ve městě i cvičiště s výběhem pro pejsky.

Přečtěte si také:
Bulharsko má pyramidy, poušť, zázračné mosty i tajemné hrobky
Starší děti i všechny, které baví podívat se poctivé výrobě ručních výrobků, potěší řemeslná ulička Samovodska Charshiya. Od pozdního podzimu do dubna nemusí být všechny obchůdky s dílnami otevřeny, aktuálně však vítají řemeslníci návštěvníků v každé bráně. Naleznete zde tkalku, výrobce měděných džezev, dřevořezbáře, nožíře, kůžíře, šperkařku… Máte se na co těšit!

Na návštěvě u dřevořezbáře v uličce řemeselZdroj: Ivana Grešlíková
Pokud byste chtěli nahlédnout, jak si žijí domácí ve Starém městě, stačí na začátku nebo konci řemeslné uličky odbočit doleva a vydat se po úzkých schodech či chodníku směrem nahoru, do bočních ulic, kam neprojede ani motorka, natož auto.

Kdo má energie nazbyt, může absolvovat krátkou túru za centrum, k „houpačce lásky“. Budete však potřebovat kvalitní obuv, jelikož na kopec vede strmý prašně-kamenný chodník.

Kam za jídlem ve Velkém Tranově?
Doporučuji restauraci s řemeslným pivem Malkya inter (ul. Ivan Vazov 22). Nevelké menu, ale výborné jídlo, maso, vege i veganské. (Pozor, od 16:00 do 19:00 má kuchyně pauzu, ale pivko si dát můžete). Pokud na kávu, tak jedině do kavárny Samurai s výběrovou kávou a velmi milým personálem. A na super hamburgeru zase do podniku Vkusoteriya.

Výlety v okolí města Veliko Tarnovo
Vesnička Arbanasi: 4 km od města, známá svými starověkými stavbami, které jsou na rozdíl od jiných obcí v okolí úhledně zrekonstruovány podle modelu původní architektury.

Kaňon Emen: 25 km z Tarnova. Výhledy na pohoří Stará planina, značená eko stezka, méně udržované nebo nefunkční dřevěné mosty. Trasa trvá cca dvě hodiny. Na konci se můžete osvěžit ve vodopádu.

Jeskyně Bačo Kiro: 30 km od Velkého Tarnova. Vstup jen s průvodcem. Krátká verze: 30 minut, ujedete kolem 350 m jeskynních chodeb. Dlouhá trvá cca 70 minut, projdete dvojnásobek, ale podmínkou je skupina s počtem minimálně 15 lidí. Nedaleko jeskyně se nachází Drjanovský klášter.

Nejnovější články

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram